Q: I'm From Outside US. How Much Money Do You Earn/Spend Per Month?

zoneric
90
I am from outside US. I won't say which country because my country is seen badly from outside and many people believe that everyone living here is the same, meaning spammers/rude/annoying/unworthy of respect/etc. The problem is that I agree with that. Many people living here ruined our image as a people in the entire world. That's why "gates were closed" for everyone even if we are not all the same. I consider myself a good person, a hardworking person, a person that was "unfortunate" to be born here. I can't escape the discrimination.

My questions for you are:

- how much money do you make per month
- how much is bread, milk, eggs
- how much is rent

My answers are:

- I earn around $200 per month (mostly from DP). My girlfriend earns around $350 (we live together).
- bread is around 50 cents, $1.5 for milk ,$ 2 for eggs
- we pay around $300 for rent.

I worked for a US company for 6 months but had to stop because of some health issues. At this moment, the money I make on DP are my only source of income.

So, is US really the "land of promises"? Because, if so, I would really like to live there :)

(by the way, I do not search pity or stuff life that. I am just making conversation with you guys because I always liked your points of view, good or bad, thumbs up or down. I respect everyone's opinion)
zoneric (rep: 23.5k) posted Jun 07, 2012
374 views
Facebook Share
Twitter
19 Comments
encorez
$28 an hour, 40 hrs a week, because I hate overtime,
( kwik trip prices ) $1.40 gal of milk, $1 bread and $3.65 for gas....
encorez (rep: 9.95k) posted Jun 07, 2012
20
rd995
encorez where do you buy milk at $1.40 a gal? i live in florida and here a gal of milk is almost $4
rd995 (rep: 97k) posted Jun 07, 2012
30
Acidbaby
My salary is $32,000 a year and I get a day rate of $350 and $32 per diem each 12 hour shift I work. Holidays and anything over 12 hours is double day rate. I average about $11,000 a month income.

The bread I buy is about $2 a loaf but there is cheaper or more expensive as well, I usually buy an 18 count of eggs which is about $2, and milk is around $3.50 a gallon.
Acidbaby (rep: 6.84k) posted Jun 07, 2012
00
encorez
milk $2.40 oops...it was $2.29 for ever, eggs and butter are one dollar also.
there is a kwik trip gas station right near my work, so I don't grocery shop very often.
encorez (rep: 9.95k) posted Jun 07, 2012
10
zoneric
$28 per hour? that's very good. I don't make $28 per day (now and when I was working). You're fortunate :)
zoneric (rep: 23.5k) posted Jun 07, 2012
20
encorez
^ the more you make, the more you spend......When I got out of the army, I was making $4 and hour for the same work.....
encorez (rep: 9.95k) posted Jun 07, 2012
20
DragonMaster25
In Chicago...Milk is $3-4 a gallon, Bread is $1-2,Eggs are $2-3 a dozen and a studio is $500. (Gas is always over $4 a gallon)
DragonMaster25 (rep: 134) posted Jun 07, 2012
00
gangstabarbie
Can I guess where you are from? Poland, russia, or Italy ?
gangstabarbie (rep: 9.65k) posted Jun 07, 2012
00
Acidbaby
My wifes native country I would imagine, that being Romania.
Acidbaby (rep: 6.84k) posted Jun 07, 2012
00
erick99
A gallon of milk is about $3, a dozen eggs around $2, and bread ranges from a dollar for store brand to $3 for higher-end brands. I earn about $50,000 per year between the two colleges where I teach and several home-based endeavors.
erick99 (rep: 15.9k) posted Jun 07, 2012
00
Florida2Texas
I am from a different country as well. I moved to US about 8 years ago right after high school for college. I never thought I could survive without family at the age of 18 in this country all by myself but I was wrong. US is probably the easiest place with nicest people around. I not only got independent and strong at a very young age but i learnt how to deal with life's biggest problems and survive in the worst conditions by which I mean worked really hard to pay a college tuition of $60,000. Today my husband and I have a combined income of over $150,000 a year. If you really want to change your life around then I encourage you to move here and forget about what perception people have about your country. There will always be stereotypical people around.
Florida2Texas (rep: 10.3k) posted Jun 07, 2012
50
ancagavs
@Florida2Texas It is very difficult to move to a new country. When you're younger, it's easier to adapt. You went there for school, so you had something to do and you were always busy. Plus, you had colleagues and stuff. Moving to a new country when you're older it's difficult because it's harder to make friends. Even more, you need to have someone there that can help for a few months with money and a roof over your head until you find a job :)
ancagavs (rep: 14.4k) posted Jun 08, 2012
00
nthsll
Milk is around 3.25, Gas is about 3.20, bread (store brand) is about a dollar a loaf...1.30 for the name brand stuff. My son moved into a run down 2 bedroom apartment and I think he and his room mate are paying around 650 per month. For a decent one bedroom you would pay the same.

I make about 50-60k per year.

The USA is a land of opportunity rather than promise (although an argument can be made that it is becoming a land of promise with entitlements and welfare. Florida2Texas more than anyone else illustrates that opportunity. A better life can be made for a person willing to work and sacrifice. But also like Encorez said...just the income a a few markers is a poor way to determine quality of life. Cost of living is likely much higher here and...frankly...we as human tend to spend more than we need. So the money sounds like a lot, but doesn't seem like much.
nthsll (rep: 12.4k) posted Jun 08, 2012
10
nthsll
To clarify, Florida2Texas illustrates that the USA is the land opportunity. I forgot to close my () and it looked like I might have been saying something else.
nthsll (rep: 12.4k) posted Jun 08, 2012
00
belarus94
Im from SF Bay Area. My prices are for organic foods :)
Milk - $5/gallon
Bread - $4
Eggs - $4/dozen
Meat - $7/pound ~ $14 for kilo.
Coffee - $4 cup (starbucks/peets)
Gas - $4.50/galon (thank god I have Fusion Hybrid)
Rent - 3Br. condo ~ $2500
Buy house ~ depends on the neighborhood. Average price - $750,000 (source - http://www.trulia.com/real_estate/San_Francisco-California/market-trends/)
Salary - classified :)
belarus94 (rep: 62.6k) posted Jun 08, 2012
00
shopange08
I'm from Baltimore MD.. I was born over 30 years ago in Arlington VA to South Korean immigrants who came here in 1978. They told me before they came here that the way the United States was portrayed at that time, they were expecting the roads here to be paved with gold.. lol.. Well it's definitely not quite like that here, but it is probably one of the best places to live in the world, although also one of the most expensive!
shopange08 (rep: 15.2k) posted Jun 08, 2012
10
erick99
Our roads are paved with cheap sterling silver. I guess we are too far out in the country for gold.
erick99 (rep: 15.9k) posted Jun 08, 2012
10
gangstabarbie
If you up your game on DP you can make close to $500 a month which will beat out your girlfriend's income :)
gangstabarbie (rep: 9.65k) posted Jun 09, 2012
00
zoneric
I surely hope so. Because, like any other man, I have a pride that "tells" me that I "have to" earn more money than my girlfriend. It's in my nature, I can't help it:)
zoneric (rep: 23.5k) posted Jun 09, 2012
10